wtorek, 24 maja 2016

Czeska Szwajcaria?

To w końcu Czechy czy Szwajcaria? A jednak Czechy :) Pomimo mylącej nazwy, Czeska Szwajcaria to jeden z 4 parków narodowych znajdujących się na terytorium Republiki Czeskiej.


Położenie

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) to romantyczna kraina na północnym przyczółku Czech graniczącym z Niemcami - jedna z najpiękniejszych w Czechach i wyjątkowa na skalę europejską. W tym miejscu, między Sudetami i Rudawami przebija się Łaba, która wydrążyła w piaskowcowym dnie pradawnego morza kanion o głębokości sięgającej 300 m. Wzdłuż niego ciągną się płaskowyże poorane głębokimi jarami dzikich potoków i porośnięte lasami, pełne fantastycznych form skalnych: bram, iglic, baszt, pionowych ścian, tarasów i labiryntów. To zaskakująco bogate zagłębie cudów natury, unikatowej przyrody, kultury materialnej i śladów prehistorii, ale też skomplikowanej i pełnej napięć historii ziem pogranicza. Mimo tej obfitości, aż trudno uwierzyć, że turyści zaczęli się tu pojawiać już ponad dwa wieki temu!

Park ma niespełna 80 km kw. i jest wyjątkowo słabo zaludniony. Od północy graniczy ze swoim 10 lat starszym niemieckim odpowiednikiem, a na południu z obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Jego zachodnią bramą jest malownicza miejscowość Hřensko, u ujścia rzeki Kamenice do Łaby, a zachodnią - Chřibská i Krásná Lipa.


źródło: http://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/najwieksze-atrakcje-czeskiej-szwajcarii-ceske-svycarsko/35zh9d


Skąd nazwa?

Nazwa parku pochodzi od nazwy niemieckiej (saksońskiej) części Łabskich Piaskowców i nadali ją w XVIII sami Szwajcarzy !

Szwajcaria na obczyźnie
Szwajcarscy malarze epoki romantyzmu, portrecista i pejzażysta Anton Graff oraz grafik i miedziorytnik Adrian Zingg, od 1776 r. pracowali przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej oraz byli wykładowcami na Akademii w Dreźnie. Niepowtarzalne piękno i romantyzm okolicy nad Łabą tak urzekły Szwajcarów, że mianowali ten region swoją Szwajcarią na obczyźnie


Miejsca, które musisz zobaczyć w "Czeskiej Szwajcarii"

1. Brama Pravčicka

Czyli największy skalny łuk w Europie. 

Skalny most u podstawy ma rozpiętość 27 m, wysokość otworu wynosi 16 m, a szerokość 7-8 m, minimalna grubość mostu to 3 m, szczytowa płyta bramy leży 21 m ponad jej podstawą.


źródło: http://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/najwieksze-atrakcje-czeskiej-szwajcarii-ceske-svycarsko/35zh9d

Książę Edmund Clary-Aldringen, do którego należało Hřensko, w latach 30. XIX w. dostrzegł i wykorzystał potencjał wyjątkowo ukształtowanej przyrody i udostępnił turystom Bramę Pravčicką.
Książę dodatkowo zbudował przy bramie letnią rezydencję "Sokoli Hnizdo" (Sokole Gniazdo), którą można podziwiać do dzisiaj. Na początku była tu tylko drewniana chata z wyszynkiem dla spragnionych wędrowców, jednak dla gości księcia potrzeba było czegoś bardziej wysublimowanego. I tak, w roku 1881, budowniczowie sprowadzeni z Włoch, w rekordowym czasie jednego roku, wznieśli urokliwy pałacyk, w którym obecnie mieści się muzeum i restauracja.

źródło: http://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/najwieksze-atrakcje-czeskiej-szwajcarii-ceske-svycarsko/35zh9d



2. Czeska Niagara

Czyli chwyt marketingowy. A raczej chwyt przewodnika za linkę ;) O co chodzi z Czeską Niagarą?

Aby dotrzeć do miejsca gdzie się ona znajduje, wycieczkę rozpoczyna się w Hřensku. Następnie spacer wzdłuż rzeki Kamenica, a potem przeprawa łódką po rzece z przewodnikiem. Ostateczny cel - Czeska Niagara, czyli na pierwszy rzut oka ledwo ciurkająca woda po mokrej, obłej skale. Przewodnik prosi o przygotowanie aparatów i pociąga za linkę odblokowując tamkę i przez chwilę można obserwować „wielką” czeską Niagarę, niestety, daleko odbiegającą od oryginału ;) Nie sam cel zachęca jednak turystów do zwiedzenia tego miejsca, lecz droga do celu. Możliwość przepłynięcia w przepięknej scenerii łódką robi wrażenie.

źródło: http://www.lkedzierski.com/czechy/edmundova-souteska-czyli-jak-zobaczyc-czeska-niagare/



3. Panská skála

Czyli wielki plaster miodu :)

Bazaltowa formacja, zachwycająca kształtem. Nic dodać, nic ująć, trzeba zobaczyć ! :)



źródło: http://chwytajdzien.pl/2012/07/panska-skala/



4. Jetřichovické stěny

Czyli  obszerny zespół formacji skalnych.

Szlak biegnący wzdłuż tych skał prowadzi do miejsc dających piękny widok na okolice. Wspinając się po schodach i drabinach można dotrzeć na Mariiną Skałę oraz Kamień Rudolfa.



źródło: http://chwytajdzien.pl/2012/07/jetrichovicke-skaly/



Ważne daty

1826 r. - rodzina Thunów wydała pierwszy przewodnik po Czeskiej Szwajcarii.

1879 r. - w Hřensku powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, której członkowie zaczęli budować szlaki, mostki, schrony turystyczne i wieże widokowe. Ustawiali ławki, poręcze, drogowskazy, wyznaczali szlaki turystyczne i organizowali wycieczki. 

1884 r. - udostępniono do zwiedzania atrakcyjne wąwozy.

1 stycznia 2000 r. - powstanie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria

23 lipca 2006 r. - w wyniku pożaru w Parku Narodowym w pobliżu Jetřichovic spaliła się część lasu.



Ciekawostki

- Park inspiracji

Czeska Szwajcaria już od dawna była natchnieniem dla wielu artystów. Słynny obraz mistrza romantycznego malarstwa, Caspara Davida Friedricha pt. “Wędrowiec nad morzem mgły”, powstały w roku 1818, inspirowany był wizytami artysty w Czeskiej (i Saksońskiej) Szwajcarii.

źródło: http://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/najwieksze-atrakcje-czeskiej-szwajcarii-ceske-svycarsko/35zh9d


- Oddychanie pomarańczowym powietrzem ;) 

W parku występuje wiele gatunków mchów i porostów, a jeden z nich, barwiący skały na pomarańczowo, ma ponoć świadczyć o wyjątkowej czystości powietrza!

źródło: http://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/najwieksze-atrakcje-czeskiej-szwajcarii-ceske-svycarsko/35zh9d



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz