środa, 25 maja 2016

Park Narodowy Pirynu



Bułgaria kojarzona jest głównie z nadmorskim wypoczynkiem, dlatego też największym uznaniem wśród turystów cieszą się dwa najbardziej znane kurorty: Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Chcąc udowodnić, że Bułgarzy mogą poszczycić się nie tylko ciepłym morzem i piaszczystymi plażami przenosimy się do południowo-zachodniej części kraju – Parku Narodowego Pirynu.

(http://pirin.bg/eng/index_en.html#)



Park Narodowy Pirynu znajduje się w górach Piryn (większość powierzchni tego pasma górskiego objęta jest ochroną w ramach parku), uznawanych za jedne z najbardziej dzikich w Europie. Piryn często porównywany jest ze szwajcarskimi Alpami.
Najwyższy wierzchołek – Wichren jest czwartym pod względem wysokości na Półwyspie Bałkańskim i drugim, jeśli chodzi o Bułgarię.

(http://www.eurogory.com/pirin.php)


W 1983 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Ciekawostki:

KRAJOBRAZ: na terenie parku znajduje się ponad 70 jezior polodowcowych, będących echem ostatniej epoki lodowcowej; las stanowi ponad połowę powierzchni parku

(http://travel.nationalgeographic.com/travel/parks/pirin-bulgaria/)





FAUNA: kozice, niedźwiedzie brunatne, wilki szare, szakale, dziki, jelenie - ze względu na stosunkowo odosobnione lokum duże zwierzęta ciągle się przemieszczają. Niestety wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem  i potrzebuje ścisłej ochrony.

FLORA
: sosny, szarotka (symbol Pirynu); na terenie Parku Narodowego Pirynu znajduje się najstarsze drzewo w Bułgarii - sosna Bajkuszewa - około 1300 lat i 30 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku leśniczego, który jako pierwszy dostrzegł okaz.

(http://mapio.net/o/2621917/)
 

Szlaki turystyczne w góry Pirynu wychodzą z miast Bansko i Melnik - dwóch obowiązkowych atrakcjach regionu.
Melnik jest najmniejszym bułgarskim miastem, otoczonym przez piaskowcowe skały o niezwykłym wyglądzie - Piramidy Melnickie.


 (http://www.photoblog.com/astrobrojler/2009/09/03/) 


(http://www.tambylscy.pl/melnik-najmniejsze-miasto-bulgarii/)







Miasto posiada wielowiekową tradycję produkcji wina. W wielu pensjonatach i restauracjach istnieje możliwość bezpłatnej degustacji wina w ramach noclegu czy posiłku. Nieopodal Melnika znajduje się monaster Rożeński, do którego można dotrzeć pieszym szlakiem. W mieście można zobaczyć historyczne pozostałości dawnych czasów:
  • kościół świętej Nikoli z unikalnymi malowidłami i ikonami
  • kościół świętego Antoniego
  • kościół świętej Barbary
  • najstarszy bizantyjski dom na całych Bałkanach
  • twierdza słowiańska z czasów despoty Alexiusa
  • zabytkowe i historyczne domy
     

Bansko jest ośrodkiem sportów zimowych. Dzięki przepięknym krajobrazom znajdującym się w pobliżu miasta (górskie szczyty, jeziora, lasy sosnowe) Bansko stanowi idealne miejsce do wypoczynku.


NADCHODZĄCE WYDARZENIA
06-14.08.2016 - Bansko Jazz Festival
27-29.08.2016 - Bansko Opera Fest
23-27.11.2016 - Bansko Mountain Film Fest 2016

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę miasta Bansko: http://www.banskoski.com/en 


Informacje praktyczne:


JAK DOJECHAĆ?
Bansko jest popularnym kurortem narciarskim i jednocześnie „bramą wjazdową” do Gór Piryn. Najtańszym sposobem na dotarcie do Banska jest podróż koleją z Sofii lub miasta Płowdiw. Najpierw jednak trzeba się do dostać do stacji Septemwri, skąd podróż do Banska trwa mniej więcej 5h. Koszt biletów to około 10 lewa za całą podróż (1lewa – około 0,5 euro). Planując podróż warto sprawdzić rozkład jazdy pociągów (codziennie są dostępne tylko 4 połączenia – 2 rano i 2 popołudniu). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie tamtejszego przewoźnika BDZ (http://www.bdz.bg/en/).
Szybszym sposobem jest podróż autobusem z dworca autobusowego w Sofii (koszt biletu Sofia - Bansko – 15 lewa).

KIEDY?
Atrakcja zarówno latem jak i zimą. Śnieg pokrywa szczyty górskie przez więcej niż połowę roku, co sprawia, że w okresie od listopada do kwietnia Bansko jest rajem dla miłośników zimowego szaleństwa, z kolei latem w górach panuje przyjemny chłód, idealny dla górskich wędrówek. 

 
 








 
  





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz