poniedziałek, 30 maja 2016

Półwysep Tihany nad Balatonem - węgierki cud natury!

żródło: http://turystyka.wp.pl/gid,16811719,img,16811831,kat,1036545,page,5,title,8-wspanialych-miejsc-na-urlop-w-Europie-Srodkowo-Wschodniej,galeria.html

Dziś przybliżymy jeden z piękniejszych zakątków nad węgierskim Balatonem. Naszym celem „wędrówki” będzie Półwysep Tihany, który słynie ze wspaniałych zabytków, bogactwa natury oraz ... festiwalu lawendy! W okolicach kwietnia i maja na terenie półwyspu organizowane są wycieczki po polach lawendowych, które w tym regionie rozciągają się na dziesiątkach kwitnących plantacji tej przepięknej rośliny! Co ciekawe, lawenda na tych terenach uprawiana jest od stuleci i wpisuje się w tradycję tego regionu. 
Półwysep jest stosunkowo niewielki– ma tylko 5 km długości i 3 km szerokości, ale jest idealnym miejscem dla tych którzy cenią sobie przepiękne krajobrazy, przyrodę, ciszę, spokój, szukają miejsc do pieszych wędrówek i nade wszystko pragną zobaczyć historyczne zabytki. 
źródło:http://duze-podroze.pl/tihany/




Skalisty półwysep na Węgrzech jest zbudowany przede wszystkim z bazaltów i tufów wulkanicznych i w zasadzie cały obfituje w znaczne ślady dawnej aktywności wulkanicznej i postwulkanicznej, co może wprawić nawet najbardziej zaprawionych turystów w niemały zachwyt! 
żródło: http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,14458156,wegry-polnocny-balaton-polwysep-tihany,,4.html


W zasadzie na każdym krańcu tego niezwykłego półwyspu można dostrzec ciekawe miejsca. We wschodniej części leży znana dziś i bardzo urokliwa wieś Tihany, gdzie możemy podziwiać dawną zabudowę chłopską z przełomu XVIII i XIX w. oraz stare opactwa benedyktynów, z ktore wioska ta słynie najbardziej. Z kolei na krańcu zachodnim wznoszą się przepiękne kamienne ruiny romańskiego, zabytkowego kościoła parafialnego dawnej gminy Apáti, który został wzniesiony w 1267 r. Ponadto możemy tam rozkoszować się ciszą, spokojem, ruinami tajemniczych grodzisk i nade wszystko zapachem lawendy spacerując jedną z wytyczonych tras turystycznych biegnących po wulkanicznych wzgórzach! 
Natomiast na południowym cyplu półwyspu znajduje się port jachtowy i ruchliwa przystań balatońskiej białej floty ( skąd można popłynąć promem na południowy brzeg Balatonu). 
Oprócz tego cały półwysep obfituje oczywiście w szereg hoteli i atrakcji turystycznych, które oprócz wszystkich atrakcji danych nam przez naturę oferują bazę dla tych bardziej leniwych wędrowców ;) 
żródło: http://helkatours.hu/program/68/wegry_balaton_festiwal_lawendy



Co ciekawe, w 1952 r. półwysep został ogłoszony ( jako pierwszy na Węgrzech ) parkiem narodowym. Obecnie od 1997 r. leży w granicach Parku Narodowego Wzgórz Balatońskich. 

żródło: http://www.holiday-home.pl/wegry/balaton/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz